З кіноекранів на вулиці міста. Шлях Skyway

Перша частина картини стала настільки культовою, що зараз в одному з кращих університетів світу — Массачусетському технологічному інституті — читають курс, в рамках якого студенти обговорюють роман «Чи мріють андроїди про електроовець?» Філіпа Діка, який був літературною першоосновою фільму.

Такий курс знадобився в альма-матер багатьох зірок hi-tech індустрії тому, що, на думку керівництва університету, вміння передбачити технологічні тренди і здатність перекласти науково-фантастичні ідеї на реальний світ — це найважливіші навички для новаторів і винахідників. Наукова фантастика тут і там сходить з екранів і сторінок книг в матеріальний світ, і ми часто навіть не помічаємо, як швидко це відбувається.

Багато культових образів наукової фантастики так чи інакше пов’язані з транспортною сферою. Наскільки нудна і депресивна наша реальність з багатогодинними пробками і набитими вщерть маршрутками, настільки райдужно і прекрасно майбутнє, яке малює нам кіно і література. Давайте розглянемо три вражаючих приклада того, як науково-фантастична казка буквально на наших очах стала бувальщиною.

Ховерборд

Важко буде перерахувати всі фільми, книги і комп’ютерні ігри, герої яких парили над землею на дошці. Кінотрилогія, що встигла стати класикою, «Назад в майбутнє» Роберта Земекіса ввела в обіг слово «ховерборд» для позначення такої дошки.

І ось не так давно їх мрії наблизились до здійснення: автогігант Lexus презентував свій варіант ховерборду, який, правда, може літати тільки над спеціальними магнітними рейками. Крім Lexus, свій варіант, ще більше схожий на кіношний ховерборд, представила компанія Arx Pax.

Автомобілі що літають

Ще одна технологія, без використання якої обходиться рідкісний sci-fi фільм або книга (в тому числі і в згаданому вище «Назад в майбутнє»), — це авто що літають. У радянському кіно на міні-машинках що літають літав Коля Герасимов в «Гості з майбутнього».

Назва фантастичного автомобіля що літає, здатного здійснювати польоти навіть у космосі, з фільму Георгія Данелії «Кін-дза-дза» і зовсім стала загальною назвою — тепер багато автолюбителів називають свої авто «пепелаци». Сьогодні автомобілі що літають — це ще не повсякденність, але вже цілком відчутна реальність. Перший в світі автомобіль що літає PAL-V Libertу вже надійшов у продаж.

Вартість питання — півмільйона євро. Авто оснащується двома моторами і спроможне пролетіти до 500 км без дозаправлення. Всього випустять 90 машин, а перші з них клієнти отримають не раніше 2018 року. Максимальну швидкість на землі — 160 км/год — автомобіль набере за 9 секунд. Взагалі тема автомобілів що літають зараз на підйомі, навіть добре знайомий всім білорусам китайський автоконцерн Geely зайнявся розробками таких машин.

Струнний транспорт Skyway

Міста майбутнього в науковій фантастиці — це гігантські хмарочоси і різнорівневі повітряні дороги, по яких переміщаються у повітрі машини що парять. Образ, розтиражований сотнями фільмів і книг, сьогодні намагаються втілити в багатьох країнах.

Ще в «Метрополісі» (1927) Фріца Ланга можна було побачити масштабні багаторівневі естакади для поїздів. Зараз все частіше урбаністи і інженери сушать голови не над тим, як побудувати хмарочос вище, а над тим, як зробити місто більш екологічним і зручним.

Один з таких проектів розробляється в Білорусі. Компанія «Струнні технології» пропонує «зелену» та безпечну альтернативу звичним залізницям і автомобільним автострадам. На заміну їм вже розроблені і активно тестуються автоматизовані рейко-струнні дороги, по яким зможуть пересуватися пасажирські та вантажні потяги.

Такий транспорт не обов’язково будувати на землі, легкі переднапружені конструкції можна розміщувати на декількох рівнях і протягувати від будинку до будинку. Передбачається, що швидкість, з якою люди зможуть переміщатися завдяки використання цієї технології, буде досягати 500 і більше кілометрів на годину. У перспективі для збільшення швидкості струнного транспорту може бути використаний форвакуум.

Таку ідею автор розробки, інженер Анатолій Юницький, висунув ще в кінці 70-х. Це, звичайно, зробить технологію більш складною і дорогою, але зате стеля швидкості підніметься до 1250 км/год. Але це плани на майбутнє, а вже сьогодні подивитися на перші зразки нового транспорту можна на випробувальному полігоні компанії «Струнних технологій» в Мар’їній Гірці.

РЕЄСТРАЦІЯ В ПРОЕКТІ SKYWAY